Przejdź do głównej treści
← Poradniki·Fotowoltaika·Gliwice···13 min czytania·Autor: Mateusz Dudek

Fotowoltaika Gliwice — ile kosztuje w 2026

Fotowoltaika w Gliwicach przeszła w 2022 roku turbulencje — nowy system net-billing obniżył stawki za oddaną energię i część prosumentów zaczęła wątpić w sens instalacji. Trzy lata później rynek się ustabilizował: ceny paneli spadły o 30–40%, a magazyny energii przywróciły atrakcyjność systemu.

Ten przewodnik przygląda się konkretnym liczbom dla Gliwic, Łabęd, Ostropy, Sośnicy, Żernik i Wilczego Gardła. Bez marketingu, bez obietnic „zwrot w 3 lata” — rzeczowa analiza kosztów, dotacji, rentowności i błędów do uniknięcia.

Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna

Typowa mikroinstalacja PV dla domu jednorodzinnego w Gliwicach to cztery elementy:

  1. Panele (moduły fotowoltaiczne) — w 2026 dominują panele bifacjalne N-type o mocy 440–460 Wp. Popularne modele: Jolywood JW-HD96N-R2-450W, TW Solar TW440NHB, JA Solar JAM60S20-460. Efektywność: 21–22,5%. Gwarancja produktowa 12 lat, wydajnościowa 25–30 lat.
  2. Falownik (inwerter) — przekształca prąd stały (DC) z paneli na zmienny (AC) do sieci. Dla Gliwic najczęściej Deye SUN-6K/8K/10K-SG04LP3-EU (trójfazowy, hybrydowy, umożliwia późniejsze dodanie magazynu), Huawei SUN2000, SolarEdge.
  3. Konstrukcja — aluminiowe profile montażowe do dachu (skośny — blachodachówka, blacha trapezowa, dachówka ceramiczna; płaski — balast betonowy, ewentualnie gruntowy).
  4. Okablowanie + zabezpieczenia — przewody DC od paneli do falownika, przewody AC z falownika do rozdzielnicy, zabezpieczenia przepięciowe DC i AC, rozłącznik DC, licznik dwukierunkowy (dostarcza Tauron).

Opcjonalne: magazyn energii (opisany w osobnym przewodniku) i Smart Meter do dokładnego monitoringu zużycia/produkcji.

Ile kosztuje fotowoltaika w Gliwicach w 2026

Cena zależy od mocy, producenta paneli i falownika, rodzaju dachu (skośny vs płaski, dachówka vs blacha), oraz liczby stringów (kierunki dachu). Ceny brutto (VAT 8% dla domów mieszkalnych), kwiecień 2026:

  • 3–4 kWp (mieszkanie lub mały dom, 8–10 paneli, produkcja ~3 500 kWh/rok) — 22 000–26 000 zł
  • 5–6 kWp (dom 100–130 m², 12–14 paneli, produkcja ~5 500 kWh/rok) — 26 000–31 000 zł
  • 7–8 kWp (dom 130–170 m², 16–18 paneli, produkcja ~7 500 kWh/rok) — 32 000–37 000 zł
  • 9–10 kWp (dom 170–220 m² lub z pompą ciepła, 20–22 paneli, produkcja ~9 500 kWh/rok) — 37 000–43 000 zł
  • 10–15 kWp (duży dom, pompa + klima + EV, 24–32 paneli, produkcja 10 000–14 000 kWh/rok) — 44 000–58 000 zł

Cena zawiera: panele, falownik, konstrukcję, okablowanie, zabezpieczenia, rozłącznik DC, przepięciówki, rusztowanie (jeśli dach wymaga), uruchomienie, konfigurację monitoringu, zgłoszenie do OSD Tauron, 3-letnią gwarancję na montaż plus gwarancje producentów (panele 12–30 lat, falownik 10 lat).

Nie zawiera: dodatkowych prac elektrycznych jeśli rozdzielnica wymaga modernizacji (koszt 800–2 500 zł), prac dekarskich na starym dachu wymagającym wymiany pokrycia przed PV, przeniesienia licznika z innego miejsca.

Dla Gliwic typowy dom jednorodzinny z dachem skośnym wybiera 7–10 kWp. Dachy płaskie (Ostropa, część Łabęd) zazwyczaj pozwalają na większą instalację — 10–15 kWp z konstrukcją zachodnio-wschodnią lub południową.

Dofinansowanie: aktualny status programów

Stan na 1 października 2026 r. (sprawdzony na oficjalnych stronach programów):

  • Mój Prąd 6.0 — nabór zakończony 12 września 2025 r.
  • Przydomowe Magazyny Energii (PME1/KPO) — nabór zakończony 19 czerwca 2026 r. Informacje o kolejnym naborze publikuje oficjalna strona programu.
  • Czyste Powietrze — do 40%, 70% lub 100% kosztów kwalifikowanych, zależnie od poziomu i limitów programu.
  • Granty gminne — nabory i kwoty zależą od gminy, a status wymaga bieżącej weryfikacji.

Status naborów zmienia się, dlatego aktualny stan sprawdzamy przy wycenie i podajemy z datą. Dotacji nie odejmujemy od ceny instalacji. Bieżące zestawienie programów znajdziesz na stronie oferty.

Kiedy się zwraca — kalkulacja net-billingowa dla Gliwic

Net-billing (obowiązujący od kwietnia 2022 dla nowych mikroinstalacji) działa inaczej niż stary net-metering:

  • Energia, którą zużywasz w momencie produkcji (autokonsumpcja) — darmowa, oszczędzasz pełną cenę rynkową 0,95 zł/kWh brutto
  • Nadwyżki sprzedawane do sieci — po cenie RCE (Rynkowa Cena Energii) z miesiąca, w 2025 średnio 0,35–0,50 zł/kWh
  • Odkup energii wieczorem i w nocy — po cenie rynkowej 0,95 zł/kWh

Wniosek: autokonsumpcja jest 2× bardziej wartościowa niż sprzedaż nadwyżek. Sama PV bez magazynu osiąga autokonsumpcję 25–35%. Z magazynem — 70–80%.

Przykład obliczeniowy dla Gliwic (symulacja, nie dane konkretnego klienta): dom 150 m², rodzina 4-osobowa, zużycie roczne 5 500 kWh, dotychczasowe rachunki ~5 200 zł/rok. Instalacja PV 8 kWp za 34 000 zł brutto, bez dotacji:

  • Produkcja roczna: ~7 800 kWh
  • Autokonsumpcja 30% = 2 340 kWh × 0,95 zł = oszczędność 2 223 zł
  • Sprzedaż nadwyżek 70% = 5 460 kWh × 0,40 zł = przychód 2 184 zł
  • Dokup wieczorem 3 160 kWh × 0,95 zł = koszt 3 002 zł
  • Netto roczny koszt prądu po PV: ~600 zł (vs 5 200 zł przed PV)
  • Oszczędność: ~4 600 zł/rok
  • Okres zwrotu: cena instalacji podzielona przez roczną oszczędność, czyli 34 000 zł wobec ~4 600 zł rocznie

Z dodanym magazynem 10 kWh autokonsumpcja rośnie do 75%, a oszczędność roczna do ~5 500 zł. Okres zwrotu pakietu zależy od ceny magazynu i tego, czy inwestycja kwalifikuje się do aktualnego programu wsparcia.

Dom bez magazynu z PV spłaca się najszybciej, jeśli zużywa energię w dzień (praca zdalna, pompa ciepła, klima, EV). Dla domu z dominującym zużyciem wieczornym sama PV (bez magazynu) nie jest optymalna — warto dorzucić bateria.

Jak wybrać wykonawcę — co sprawdzić przed umową

Wykonawcę najlepiej ocenić po tym, co da się sprawdzić w dokumentach. Lista działa niezależnie od tego, czyją ofertę wybierzesz:

  1. Sprawdź firmę w rejestrze (KRS/CEIDG). Nazwa, NIP i numer KRS albo wpis w CEIDG powinny być takie same jak na ofercie i umowie. Sprawdź datę rozpoczęcia działalności i osoby uprawnione do podpisu.
  2. Poproś o polisę OC. Polisa chroni Cię, gdy podczas prac dojdzie do szkody, na przykład zalania lub uszkodzenia dachu. Zwróć uwagę na ubezpieczyciela, sumę gwarancyjną i okres ważności.
  3. Uprawnienia SEP. Prace przy instalacji elektrycznej i pomiary powinna prowadzić osoba ze świadectwem kwalifikacyjnym E (eksploatacja) lub D (dozór). Zapytaj, kto wykonuje pomiary i podpisuje protokoły.
  4. Kto fizycznie montuje. Montaż mogą wykonywać pracownicy firmy albo ekipy podwykonawcze. Ważne, żeby wykonawca mówił o tym wprost i wskazał, kto odpowiada za odbiór oraz gwarancję.
  5. Zakres na piśmie. Nie „panele 450W” — konkretnie: „Jolywood JW-HD96N-R2-450W, N-type bifacjalne”. Nie „falownik 8 kW” — „Deye SUN-8K-SG04LP3-EU, hybrydowy, trójfazowy”. Oferta powinna też wymieniać konstrukcję, zabezpieczenia AC i DC, trasę kablową oraz prace płatne dodatkowo.
  6. Gwarancja na montaż w umowie. Gwarancji na montaż udziela wykonawca i jej okres powinien być wpisany w umowie. Gwarancji na panele i falownik udziela producent.
  7. Dotację licz osobno. Porównuj ceny brutto bez odejmowania dotacji. Status naborów się zmienia, a o przyznaniu wsparcia decyduje operator programu.

Pełną checklistę z pytaniami do wykonawcy znajdziesz na stronie Jak wybrać wykonawcę fotowoltaiki.

W SUNDEK Energia działamy od 2021 roku. Mamy ubezpieczenie OC działalności z sumą gwarancyjną 1 000 000 zł, a założyciel ma świadectwa SEP E1 i D1. Montujemy urządzenia marek Deye, Jolywood, Huawei i Longi. W Google mamy ocenę 4,9/5 na podstawie 76 opinii (stan na 1.10.2026). Montaż wykonują stałe ekipy, z którymi współpracujemy na umowach. Za projekt, odbiór, dokumentację i gwarancję odpowiada Sundek.

Proces zakupu — od zapytania do uruchomienia

Standardowy przebieg dla klienta z Gliwic:

  1. Zapytanie: formularz lub telefon. Zbieramy: rachunek za prąd z ostatniego miesiąca (pokazuje zużycie roczne), zdjęcia dachu (satelita Google Maps lub Twoje).
  2. Rozmowa lub wizja lokalna: oglądamy dach, rozdzielnicę, ewentualne zacienienia. Bezpłatna.
  3. Oferta: warianty mocowe (6/8/10 kWp), konkretne modele paneli i falownika, produkcja roczna z symulacji PVGIS dla Gliwic, kalkulacja w net-billingu.
  4. Umowa: podpisanie umowy, zaliczka, zamówienie komponentów.
  5. Montaż: 1–2 dni w zależności od mocy i rodzaju dachu.
  6. Zgłoszenie do Tauron Dystrybucja: przygotowujemy dokumenty, a licznik dwukierunkowy montuje operator. Termin wymiany licznika zależy od operatora sieci. Na koniec protokół odbioru.

Od podpisania umowy do uruchomienia: orientacyjnie 6–10 tygodni. Termin dla konkretnej inwestycji potwierdzamy przed podpisaniem umowy.

Najczęściej zadawane pytania

Czy fotowoltaika opłaca się w Gliwicach mimo pochmurnej aury?+

Tak. Gliwice mają średnio 980–1 050 kWh produkcji z 1 kWp rocznie (PVGIS dane 2010–2020). To mniej niż w Małopolsce (1 100–1 150 kWh/kWp), ale wciąż wystarczające do 5–7 letniego zwrotu inwestycji. Pochmurna zimowa aura jest kompensowana bardziej produktywnymi miesiącami kwiecień–wrzesień, gdzie Gliwice osiągają wydajność na poziomie południowej Polski.

Ile lat działa panel fotowoltaiczny?+

Producenci dają gwarancję produktową 12–15 lat i gwarancję wydajnościową 25–30 lat (liniowy spadek efektywności do 80% po 25 latach lub 85% po 30). Realna żywotność paneli N-type Jolywood/JA Solar to 30–40 lat przy zachowaniu 70–75% mocy. Falownik ma krótszą gwarancję (10 lat) i po tym czasie zwykle jest wymieniany za 4 000–7 000 zł.

Czy panel działa w zimie pokryty śniegiem?+

Przez cienką warstwę śniegu (2–3 cm) panel pracuje z obniżoną wydajnością. Przy grubej pokrywie produkcja spada praktycznie do zera. Nachylony dach (25–45°) zrzuca śnieg pod własnym ciężarem po ogrzaniu panelu pierwszym promieniem słońca. Dachy płaskie (10°) trzeba w razie potrzeby oczyścić — nie ręcznie, profesjonalnie. My oferujemy taki serwis w cenie 300–600 zł jeśli klient z okolicy prosi.

Co jeśli wyprodukuję więcej energii niż zużywam?+

W net-billingu nadwyżka jest sprzedawana do sieci po cenie RCE (Rynkowa Cena Energii) z miesiąca — w 2025 średnio 0,35–0,50 zł/kWh. Depozyt pieniężny jest odejmowany od kolejnych rachunków. Jeśli w ciągu 12 miesięcy nie zużyjesz depozytu, jest wypłacany. W Gliwicach typowa instalacja 8 kWp dla rodziny 4-osobowej generuje niewielką roczną nadwyżkę, sprzedaż pokrywa 30–40% rocznego bilansu.

Czy warto dorzucić magazyn energii?+

Zależy od profilu zużycia. Jeśli Twoje największe zużycie jest rano i wieczorem (typowe dla rodziny pracującej), magazyn daje realny zwrot inwestycji w 5–6 lat poprzez wzrost autokonsumpcji z 30% do 75%. Jeśli zużywasz dużo w ciągu dnia (praca zdalna, pompa ciepła, klima, EV), magazyn ma mniejszy sens ekonomiczny — sama PV wystarcza. Mamy osobny przewodnik o magazynach.

Co zrobić ze starą fotowoltaiką na stałej cenie (net-metering)?+

Instalacje uruchomione przed 1.04.2022 zostały na starych zasadach (net-metering, bilansowanie 1:0,8). Te pozostają tam do końca okresu umowy z OSD (15 lat od uruchomienia). Nie warto ich zmieniać na net-billing — są bardziej korzystne. Można je rozbudowywać, ale rozbudowa idzie już na nowych zasadach.

Czy mogę montować PV samodzielnie?+

Technicznie można (do 6,5 kWp bez projektu, do 50 kWp z projektem), ale zgłoszenie do OSD musi być wykonane przez osobę z uprawnieniami SEP. Bez zgłoszenia instalacja jest nielegalna i nieubezpieczalna. Ponadto ubezpieczyciele domu wymagają dokumentów odbioru od uprawnionej firmy — bez tego w razie pożaru nie wypłacą. Samodzielny montaż ma sens tylko dla profesjonalnych elektryków.

Czy obsługujecie klientów z Gliwic i okolic?+

Tak. Siedziba w Mikołowie, obsługujemy Gliwice (wszystkie dzielnice: Łabędy, Ostropa, Sośnica, Żerniki, Wilcze Gardło, Brzezinka, Bojków), Zabrze, Rudę Śląską, Bytom i Tarnowskie Góry. Działamy głównie na Śląsku w promieniu 50 km od Mikołowa. Montaż wykonują stałe ekipy, z którymi współpracujemy na umowach.

Dostań ofertę z realnymi liczbami w 5 dni

Podeślij rachunek za prąd z ostatniego miesiąca i zdjęcie dachu (albo adres — sprawdzimy z Google Maps). Dostaniesz bezpłatnie: symulację produkcji PVGIS dla Gliwic, trzy warianty mocowe z konkretnymi modelami, kalkulację w net-billingu i informację o aktualnym statusie programów wsparcia.

ZadzwońBezpłatna wycena