Pożary fotowoltaiki to jedno z częstszych zagadnień, które napotykamy, analizując wady i zalety paneli słonecznych. Czy rzeczywiście istnieje podstawa do obaw?
Największa część pożarów jest wywołana przez czynniki zewnętrzne, na które nie mamy wpływu – np. burze i wyładowania atmosferyczne. Druga, mniejsza część to błędy ludzkie i awarie komponentów, które można łatwo wyeliminować i zmniejszyć ryzyko pożaru.
Nie możemy jednak zapominać, że instalacje fotowoltaiczne, tak jak wszelkie inne systemy elektryczne, mogą stanowić potencjalne źródło zagrożenia pożarowego. Głównymi przyczynami są często niedociągnięcia w montażu oraz uszkodzenia, które mogą pojawić się w trakcie użytkowania takiej instalacji.
Wzrost ilości działających instalacji fotowoltaicznych może mieć przełożenie na częstotliwość występowania niebezpiecznych zjawisk, choćby ze względu na efekty skali. Niemniej jednak, w obiektywnej ocenie, pożary fotowoltaiki są stosunkowo rzadkie. W Polsce, niestety brakuje szczegółowych danych na ten temat – służby takie jak Straż Pożarna czy Policja, nie prowadzą oficjalnych statystyk.
Pewnym punktem odniesienia w kwestii ryzyka pożaru instalacji fotowoltaicznej może być dla nas badanie z 2015 roku, przeprowadzone w Niemczech przez TÜV Rheinland i Instytut Systemów Energetyki Słonecznej im. Fraunhofera.
Sprawdzono wówczas około 1,3 mln domów wyposażonych w instalacje fotowoltaiczne. Problem pożaru odnotowano w… 430 przypadków. Z tego, zaledwie 210 incydentów miało swoje źródło w fotowoltaice. W przeliczeniu, niebezpieczne instalacje stanowiły 0,016% ogółu. Podobny wydźwięk mają statystyki pochodzące z Wielkiej Brytanii, gdzie na ponad milion działających instalacji, w ciągu 7 lat odnotowano tylko 58 zdarzeń pożarowych (0,0058% ogółu).
Co powoduje pożary fotowoltaiki?
- Niedociągnięcia montażowe
- Awarie elementów instalacji
- Błędy w projekcie instalacji fotowoltaicznej
- Brak regularnego serwisu i okresowych pomiarów
- Brak doświadczenia i szkoleń instalatorów fotowoltaiki
Koncepcja wykorzystania energii słonecznej towarzyszy ludzkości od dawna, jednak to ostatnie lata przyniosły nam technologię, dzięki której możliwe było powszechne wykorzystanie tego odnawialnego źródła energii.
Wzrost zainteresowania użytkowników napędzają m.in. rządowe programy takie jak Mój Prąd, w ramach którego można otrzymać dofinansowanie do takiej inwestycji. Wraz ze wzrostem popularności, rośnie też liczba producentów oraz ekip zajmujących się montażem tego typu systemów. Obniżone koszty produkcji mogą prowadzić do pogorszenia jakości oferowanych rozwiązań, co może wiązać się z ryzykiem zagrożeń, które powodują m.in. pożary fotowoltaiki, które możemy zminimalizować znajdując firmę z dużym doświadczeniem, która zadba o wszelkie aspekty instalacji.
Jak zapobiegać?
- Dużo zależy od jakości samej instalacji. Usilne szukanie oszczędności, zakup tańszych części lub wybór najtańszego dostawcy w przypadku fotowoltaiki może wrócić rykoszetem w postaci wyższych kosztów serwisu i częstszych awarii słabych komponentów.
- Nie wybieraj losowej firmy fotowoltaicznej, warto być wybrednym, jeśli chodzi o instalację systemu fotowoltaicznego. Starannie przeanalizuj opinie o dostawcy fotowoltaiki oraz jego doświadczenie i uprawnienia. Skrupulatnie zweryfikuj projekt instalacji fotowoltaicznej, który zostanie przedstawiony przed podpisaniem umowy z firmą. Sprawdź, na jakie wsparcie serwisowe możesz liczyć w ramach gwarancji.
- Przeprowadzanie różnych testów działania instalacji jest skuteczną metodą profilaktyki przeciwpożarowej. Przy użyciu kamery termowizyjnej można sprawdzić, czy określone miejsca w instalacji nie generują zbyt wysokich temperatur, co może wskazywać na uszkodzenia lub błędny montaż. Równie przydatne są pomiary rezystancji izolacji (pozwalające wykryć potencjalne uszkodzenia) oraz badania ciągłości połączeń wyrównawczych i ochronnych.
- Choć instalacje fotowoltaiczne zazwyczaj wymagają minimalnej uwagi, przestrzeganie wysokich standardów bezpieczeństwa przynosi korzyści. Okresowe czynności serwisowe, takie jak sprawdzenie urządzeń zabezpieczających, ocena stanu czystości paneli fotowoltaicznych czy przeprowadzanie pomiarów kontrolnych, są istotne, żeby pożary fotowoltaiki występowały coraz rzadziej.
- Systemy powinny być regularnie sprawdzane pod kątem uszkodzeń spowodowanych przez gryzonie i inne szkodniki, ponieważ dziury w kablach mogą powodować problemy.
- Polskie Towarzystwo Fotowoltaiki zaleca, aby przeprowadzić pierwszy przegląd instalacji po upływie roku od jej uruchomienia. Kolejne przeglądy powinny być wykonywane co trzy lata.
- Przy wyborze instalacji fotowoltaicznej, preferuj te z mikroinwerterami. Obniż napięcie do niezbędnego minimum, co sprawi, że pożary fotowoltaiki ucichną.
To może pomóc w przypadku pożaru
Pożary fotowoltaiki wymagają odpowiedniego zachowania, niezależnie od tego, czy to instalacja jest bezpośrednią przyczyną, czy też nie.
- Pierwszym krokiem, jeszcze przed przybyciem straży pożarnej, powinno być wyłączenie głównego wyłącznika prądu w całym domu, a następnie odłączenie prądu od instalacji fotowoltaicznej, jeśli nie stawia to w niebezpieczeństwie osoby podejmującej te działania.
- Przy prowadzeniu akcji gaśniczej pomocna będzie dokumentacja projektowa instalacji – warto ją mieć w domu. Schemat taki można umieścić np. przy tablicy rozdzielczej prądu. Strażacy zwracają również uwagę na fakt, iż informacja o tym, że w płonącym budynku znajduje się instalacja fotowoltaiczna, dociera do nich zbyt późno. Praktyka ta jest powszechna w wielu krajach europejskich oraz w Stanach Zjednoczonych. Stopniowo pojawia się także w Polsce.
- W przypadku wystąpienia pożaru fotowoltaiki, bezwzględnie nie wolno dotykać metalowych (przewodzących) części instalacji, stawać na panelach fotowoltaicznych, demontować modułów i rozłączać przewodów przy panelach fotowoltaicznych. Dodatkowo należy tez unikać dotykania metalowych elementów dachu.
- Zaleca się również zakup gaśnicy proszkowej zawierającej co najmniej 4 kg proszku gaśniczego (posiadanie gaśnicy w domu nie jest obowiązkowe) umiejscowioną obok falownika i urządzenia zabezpieczającego instalację. W razie potrzeby można przy jej pomocy ugasić ogień, gdy jeszcze jest niewielki.
- Odpowiednio dobrane zabezpieczenia po stronie prądu zmiennego oraz w części, gdzie płynie prąd stały (od paneli do falownika).
- Potrzebne są zabezpieczenia nadprądowe (wyłączniki, bezpieczniki), rozłączniki oraz ograniczniki przepięć.
- Warto rozważyć zmianę polisy po montażu paneli PV. Wykupienie dodatkowego ubezpieczenia stanowi mały wydatek w porównaniu do potencjalnych strat, jakie mogą nas spotkać.
Ważne jest, aby założeniem paneli fotowoltaicznych zajęli się doświadczeni specjaliści. Jako SUNDEK Energia przykładamy olbrzymią wagę do bezpieczeństwa. Dysponujemy ekipami instalatorskimi, które od wielu lat specjalizują się w montażu instalacji fotowoltaicznych. W SUNDEK Energia pracujemy wyłącznie na najwyższej jakości produktach. Posiadamy w swojej ofercie tylko elementy, które posiadają odpowiednie certyfikaty. Taki sposób działania pozwala nam zagwarantować doskonały montaż i minimalizację ryzyka związanego z posiadaniem własnej elektrowni słonecznej.
Czy udało nam się rozwiać Twoje obawy? Jeżeli wciąż pozostały jakieś wątpliwości, zachęcamy do kontaktu pod numerem +48 518 618 058 lub wypełnienia prostego formularza, który znajdziesz klikając tutaj.
Aby sprawdzić, gdzie się znajdujemy, wystarczy kliknąć tutaj, a zostaniesz przeniesiony na mapę, gdzie znajdziesz dokładny adres i wskazówki dojazdu. Zapraszamy również do sprawdzenia naszego fanpage.
Najwięcej realizacji instalacji fotowoltaicznych, magazynów energii i pomp ciepła mamy w: Mikołów, Orzesze, Łaziska, Wyry, Ornontowice, Paniówki, Chudów, Katowice, Tychy, Ruda Śląska, Lędziny, Żory, Bieruń, Chorzów, Rybnik, Istebna, Wisła, Żywiec, Będzin, Kobiór, Sosnowiec, Gliwice, Zabrze, Bytom, Siemianowice Śląskie, Mysłowice, Częstochowa, Jastrzębie-Zdrój, Pszczyna i nie tylko…