System solarny działa w 100% efektywnie tylko wtedy, gdy regularnie przeprowadzamy mycie paneli fotowoltaicznych. Zalegające na nich zanieczyszczenia, mogą sprawiać, że nie będą produkować prądu z maksymalną dostępną mocą. Czynniki te przyczyniają się do zmniejszenia efektywności paneli słonecznych. W skrajnych przypadkach utrata wydajności może osiągnąć nawet 20%! A co za tym idzie – zwrot z inwestycji może potrwać dłużej. Czyszczenie fotowoltaiki jest zatem bardzo istotne i konieczne.
Ale po co?
Zanieczyszczenia zalegające na panelach fotowoltaicznych to najczęściej kurz, sadza, pył, liście, ptasie odchody czy mech. Zwykle najpierw brud zbiera się na krawędziach i ramkach, a następnie osadza się na całej powierzchni modułów. Z kolei pyłki, nasiona traw i krzewów sprzyjają wzrostowi roślin i porostów, które mogą uszkodzić panele. Brud osadza się na panelach fotowoltaicznych, bez względu ma miejsce zamieszkania. Nieco większy problem występuje jednak na terenach rolniczych, gdzie pył jest bogaty w substancje organiczne (skutek pracy maszyn rolniczych). Tego typu zabrudzenia łatwiej przylegają do powierzchni modułów PV. Szybciej brudzą się też panele zamontowane zbyt płasko. Duży udział w czyszczeniu fotowoltaiki ma deszcz i wiatr, ale ich działanie jest niewystarczające.
Spis treści:
Kiedy myć panele fotowoltaiczne?
Zgodnie z zaleceniami, czyszczenie paneli fotowoltaicznych powinno się przeprowadzać przynajmniej 2 razy w roku – wczesną wiosną i jesienią. Warto je myć, nawet gdy zabrudzenia nie są widoczne gołym okiem. Czyste panele to większy uzysk energetyczny i pełna wydajność instalacji PV.
Mycie fotowoltaiki wczesną wiosną pozwala pozbyć się zanieczyszczeń z sezonu zimowego. Oprócz kurzu, sadzy, spalin i pyłu, źródłem brudu jest również topniejący śnieg, który zanieczyszcza zwłaszcza dolne części modułów, ale tworzy również zacieki i pozostawia osad na całej powierzchni.
Z kolei czyszczenie paneli jesienią pomaga usunąć opadające liście, drobne gałęzie i zanieczyszczenia po sezonie wiosenno-letnim: kurz, spaliny oraz pył z pól. W rezultacie czyste ogniwa fotowoltaiczne mogą maksymalnie wykorzystać światło, którego dostęp jesienią i zimą i tak jest ograniczony.
Usuwanie zabrudzeń z paneli PV wiosną i jesienią przeprowadza się także z uwagi na fakt, że słońce nie nagrzewa intensywnie modułów i bezpiecznie można je umyć. Należy bowiem unikać czyszczenia gorących ogniw, ponieważ mogą ulec pęknięciu. Ważna jest zatem również pora dnia. Najlepiej myć fotowoltaikę wczesnym rankiem bądź późnym popołudniem.
Jeśli widzisz punktowe zabrudzenia (np. ptasie guano) i masz możliwość je usunąć, zrób to. Punktowe silne zabrudzenia mają mocny ujemny wpływ na wydajność panelu. Dodatkowo ptasie odchody są silnie korozyjne i mogą odbarwić moduł w tym miejscu.
Czym myć panele słoneczne?
Używanie inwazyjnych środków czyszczących, źle dobranej chemii lub zbyt twardych szczotek, materiałów do mycia powierzchniowego powoduje większe lub mniejsze zarysowania na powierzchni paneli fotowoltaicznych, a to z czasem przyczynić się może do spękań czy rozszczelnienia ramy panelu.
Do mycia możesz użyć małej ilości płynu do szyb wymieszanego z wodą. Na koniec mycia opłukaj panele wodą destylowaną, lub deszczówką. Unikaj wody z kranu.
Najlepszym i najbezpieczniejszym środkiem do czyszczenia paneli fotowoltaicznych jest destylowana, demineralizowana woda, która nie pozostawia smug na hartowanym szkle i nie grozi pozostawieniem na nim osadów kamienia.
W przypadku większych zabrudzeń instalacji PV możesz użyć specjalnego preparatu do czyszczenia paneli słonecznych, który dodatkowo zabezpieczy ogniwa powłoką hydrofobową, dzięki czemu brud będzie się zbierał wolniej.
Narzędzia do czyszczenia fotowoltaiki, którymi można się bez obaw posługiwać to jedynie szczotki z miękkim włosiem lub gąbki, dzięki którym unikniesz zarysowań na powierzchni ogniw.
Kilka ważnych zasad
Przede wszystkim paneli fotowoltaicznych pod żadnym pozorem nie wolno myć, gdy są rozgrzane przez słońce, ponieważ może to spowodować uszkodzenie ich struktury. Trzeba pamiętać, że kontakt wody z gorącą powierzchnią modułów powoduje szok termiczny. Myj panele, kiedy moduły nie pracują w pełni swoich możliwości (wczesne poranki, wieczory oraz noce).
Kolejna kwestia to zakaz stosowania niezmiękczonej, twardej wody prosto z kranu. Prowadzi to do osadzania się kamienia wapiennego, który radykalnie obniża wydajność instalacji PV. Wykluczone są również detergenty, ponieważ mogą wchodzić w reakcję z materiałami użytymi do budowy paneli i w efekcie zniszczyć ogniwa.
Warto wspomnieć, że do czyszczenia delikatnej instalacji PV niewskazane jest używanie myjki wysokociśnieniowej wyposażonej w standardowe lance. Zbyt wysoka moc ciśnienia może rozszczelnić łączenia modułów, niszcząc uszczelniający silikon i spowodować wygenerowanie prądów upływu. Jeżeli chodzi o sprzęty czyszczące, trzeba też pamiętać, by nie używać szorstkich i ostrych szczotek oraz czyściw, ponieważ mogą zarysować moduły.
Myjąc panele pod żadnym pozorem nie należy chodzić po instalacji lub na nią następować.
Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu
Jeśli nie chcesz ryzykować wejścia na dach, nie chce Ci się tego robić, lub masz jakieś inne przeciwwskazania, możesz czyszczenie fotowoltaiki powierzyć profesjonalistom. Na rynku funkcjonują specjalistyczne firmy zajmujące się myciem fotowoltaiki.
Korzystając z usług specjalistów od czyszczenia paneli fotowoltaicznych zyskasz pewność, że Twoja instalacja będzie nie tylko czysta, ale również cały system fotowoltaiki będzie bezpieczny.
Jeśli jednak podjąłeś decyzję, że zajmiesz się myciem paneli PV na własną rękę, a są zamontowane na wysokości – koniecznie wyposaż się w zabezpieczenie w postaci uprzęży i linek.
A Ty jak dbasz o swoje panele fotowoltaiczne? Podziel się swoimi doświadczeniami i radami dotyczącymi efektywnego czyszczenia w sekcji komentarzy poniżej!
Zachęcamy do kontaktu pod numerem +48 518 618 058 lub wypełnienia prostego formularza, który znajdziesz klikając tutaj.
Aby sprawdzić, gdzie się znajdujemy, wystarczy kliknąć tutaj, a zostaniesz przeniesiony na mapę, gdzie znajdziesz dokładny adres i wskazówki dojazdu. Zapraszamy również do sprawdzenia naszego fanpage.
Najwięcej realizacji instalacji fotowoltaicznych, magazynów energii i pomp ciepła mamy w: Mikołów, Orzesze, Łaziska, Wyry, Ornontowice, Paniówki, Chudów, Katowice, Tychy, Ruda Śląska, Lędziny, Żory, Bieruń, Chorzów, Rybnik, Istebna, Wisła, Żywiec, Będzin, Kobiór, Sosnowiec, Gliwice, Zabrze, Bytom, Siemianowice Śląskie, Mysłowice, Częstochowa, Jastrzębie-Zdrój, Pszczyna i nie tylko…