SUNDEK Energia - Rozwiązania dla Twojej Niezależności Energetycznej

Fotowoltaika – gdzie zamontować?

Fotowoltaika – gdzie zamontować?

Fotowoltaika może być zamontowana wszędzie, gdzie będzie wystawiona na działanie promieni słonecznych. Może to być zarówno dach, jak i grunt. Z pierwszego z nich korzystają głównie domostwa i przedsiębiorcy, drugi natomiast zyskał uznanie wśród rolników i osób dysponujących sporą powierzchnią gruntową do instalacji farm fotowoltaicznych. Który ze sposobów jest najlepszy w danych warunkach? Z czym wiąże się prowadzenie montażu? Wybór odpowiedniego miejsca zależy od konkretnych warunków i potrzeb.

Jakie czynniki warto wziąć pod uwagę?

  • Aspekty praktyczne, a także finansowe oraz techniczne,
  • Ukształtowanie samego gruntu i dachu. Grunt i dach muszą być odpowiednio przygotowane do montażu paneli fotowoltaicznych. Na dachu wymagane jest wytrzymałe pokrycie, które utrzyma panele. W przypadku ziemi, grunt musi być odpowiednio wypoziomowany i przygotowany,
  • Nasłonecznienie i zacienienie działki,
  • Względy estetyczne.

Trzeba pamiętać, że to właśnie kąt padania oraz ilość promieni słonecznych ma wpływ na to, ile energii do nas wróci. Dlatego też wszelkie elementy, które dają cień w postaci wysokich i rozłożystych drzew czy różnego rodzaju budynków, należy wziąć pod uwagę w momencie planowania całej inwestycji.

To, o czym warto wiedzieć, to fakt, że nie będzie błędem, jeśli konstrukcja znajdzie się w miejscu, gdzie na jednym z modułów pojawia się dzień tylko wcześnie rano lub tylko wieczorem. Nawet jeśli doszłoby do takiej sytuacji, możliwe jest zastosowanie optymalizatorów mocy. Mają one za zadanie podwyższyć produkcję energii, mimo częściowego zacienienia. Dlatego też warto zwrócić uwagę przede wszystkim na większe obiekty, które nie pozwalają dotrzeć promieniom słonecznym bezpośrednio na panel.

Same moduły powinny być nakierowane na południe i w zależności od sytuacji odchylone na wschód lub zachód. Jeśli więc wiesz, że nad Twoim domem zawsze jest sporo cienia, to lepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie modułów na gruncie.

Rozwiązanie nadachowe

Aby osiągnąć najlepsze wyniki energetyczne, zaleca się instalacje odchylające, które automatycznie dostosowują kąt nachylenia paneli do kierunku padania promieni słonecznych. Niemniej jednak, dla większości inwestorów taki rozbudowany system może być trudny do zrealizowania. W takim przypadku, jak zainstalować panele fotowoltaiczne na niewielkiej przestrzeni? Kluczem jest obliczenie wymaganego uzysku energetycznego na podstawie zużycia rocznego. Na tej podstawie dobiera się moc instalacji i liczbę paneli.

Gdy już ustalimy te parametry, następnym krokiem jest znalezienie optymalnego miejsca na przeprowadzenie instalacji. Najczęściej w przypadku gospodarstw domowych, montaż paneli fotowoltaicznych odbywa się na dachu budynku. Wykorzystuje się do tego celu połać skierowaną najbardziej na południe, a jeśli trudno o taką, wykonuje się stelaż odchylający. Najczęściej jednak bardzo sprawnie można zrealizować inwestycje na podstawie samego kąta pokrycia dachowego.

Zalety
  • Oszczędność terenu – panele fotowoltaiczne umieszczone na dachu pozwalają zaoszczędzić cenną przestrzeń na ziemi, którą można wykorzystać w inny sposób, na przykład do ogrodu czy rekreacji.
  • Aspekt estetyczny – w przypadku czarnego pokrycia dachu, są one niemal niewidoczne.
  • Mniejsze ryzyko uszkodzenia przez zwierzęta lub kradzieży – są mniej dostępne dla zwierząt lub potencjalnych złodziei, co zwiększa bezpieczeństwo instalacji.
  • Większe bezpieczeństwo przed warunkami atmosferycznymi – panele na dachu są mniej podatne na uszkodzenia spowodowane warunkami atmosferycznymi, takimi jak grad czy powódź.
Wady
  • Ewentualna modernizacja dachu, na którym znajduje się instalacja, może przysporzyć trudności. Taka modernizacja może wymagać demontażu i ponownego montażu paneli fotowoltaicznych, co związane jest z dodatkowymi kosztami i pracami.
  • Za pewną wadę można poczytywać utrudnioną konserwację instalacji, jednak firmy zajmujące się tym profesjonalnie wyposażone są w sprzęt, który umożliwia sprawne i efektywne czyszczenie paneli, bez względu na ich lokację.
  • Zmiana wyglądu dachu –  montaż paneli może zmienić wygląd dachu, co może być kwestią estetyczną. Jednakże wybór odpowiednich paneli i ich umiejscowienie może pomóc w minimalizacji wpływu na estetykę.

Naziemne systemy fotowoltaiczne

Jeśli warunki konstrukcyjne dachu i budynku nie pozwalają na dodatkowe obciążenie go panelami słonecznymi, konieczne jest wykonanie naziemnej instalacji. Takie rozwiązanie ma swoje zalety, chociaż trzeba być bardzo czujnym co do eksploatacji takiego systemu. Najlepiej umieścić go w miejscu z dala od ciągów komunikacyjnych. Panele umieszczone na ziemi łatwiej dostosować do warunków nasłonecznienia pod względem wyboru optymalnego kąta nachylenia i skierowania względem strony południowej.

Zalety
  • Łatwy dostęp do paneli – czyszczenie, konserwacja czy przegląd – dostęp do fotowoltaiki na gruncie jest znacznie prostszy i szybszy.
  • Wydajniejsze chłodzenie – konstrukcja naziemna do paneli fotowoltaicznych zapewnia efektywniejsze chłodzenie całej instalacji za sprawą lepszej cyrkulacji powietrza z obydwu stron ogniw. To dodatkowe zabezpieczenie przed przegrzewaniem się paneli PV. 
  • Możliwość stworzenia większej instalacji – panele fotowoltaiczne na ziemi mogą tworzyć prawdziwą wielkopowierzchniową farmę „zielonego prądu”. Jeśli stawiamy na dużą inwestycję, będzie ona zazwyczaj wymagała większego obszaru, niż dostępny dach. 
  • Wykorzystanie niezagospodarowanych gruntów – większe obszary będą świetnie zagospodarowane za sprawą efektywnej konstrukcji naziemnej do paneli fotowoltaicznych.
  • Możliwość ustawienia pod odpowiednim kątem – stopień nachylenia paneli fotowoltaicznych bezpośrednio wpływa na ich wydajność energetyczną. Najczęściej optymalny kąt wynosi 45 stopni. O ile na instalacjach dachowych trzeba dostosować się do zastanej konstrukcji, o tyle tworzone stelaże do fotowoltaiki na gruncie mogą być w pełni optymalizowane.
Wady
  • Wyższy koszt instalacji – fotowoltaika na ziemi montowana jest na specjalnych stelażach. Wraz z ich dowiezieniem i złożeniem stanowi to dodatkową grupę kosztów instalacyjnych, które należy wziąć pod uwagę.
  • Zajęcie przestrzeni – dysponując jedynie niewielkim ogrodem, należy się liczyć z tym, że na rzecz darmowej energii elektrycznej ograniczamy własne miejsce.
  • Ryzyko uszkodzenia lub kradzieży – najmniej prawdopodobny scenariusz, jednak jeśli często bawimy się w ogrodzie z dziećmi, np. grając w piłkę, to i pod tym kątem należy rozważyć instalację naziemną fotowoltaiki. 
  • Panele muszą znajdować się tylko w niezacienionym miejscu – zalesiona połać terenu lub grunt przy budynku głównym czy gospodarczym mogą być przeciwwskazaniami do przeprowadzenia instalacji. Wynika to z tego, że nawet drobne zacienienie silnie redukuje sprawność ogniw fotowoltaicznych, a więc zmniejsza oszczędności użytkownika na rachunkach za prąd.

Alternatywne sposoby montażu paneli PV

A gdzie zamontować panele fotowoltaiczne, jeśli obie powyższe wersje nie są dla Ciebie odpowiednie? Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem jest montaż fotowoltaiki w pokryciu dachowym. Wymaga on jednak dostosowania konstrukcji budynku już na poziomie jego projektowania. To bardzo estetyczny i niezwykle skuteczny sposób pozyskiwania energii słonecznej. Coraz większa liczba inwestorów zainteresowana jest też na zespolenie instalacji PV z elewacją budynku. To nie tylko bardzo designerskie rozwiązanie architektoniczne, ale też sposób na nowoczesny wygląd budynku w połączeniu z jego energooszczędnością.

Jak zaplanować montaż paneli fotowoltaicznych?

Dobra wiadomość dla osób rozważających montaż instalacji jest taka, że decyzji o wyborze miejsca dla paneli nie muszą podejmować samodzielnie. O tym, czy montować panele fotowoltaiczne na dachu czy na gruncie, powinna decydować profesjonalna firma odpowiedzialna za sprzedaż i montaż. My w tym celu zawsze wykonujemy wnikliwy audyt mający za zadanie sprawdzić które z tych rozwiązań jest lepsze w danym przypadku. Tylko dokładna analiza pozwala nam budować efektywne instalacje fotowoltaiczne, które spełniają potrzeby konkretnych gospodarstw domowych.

A Twoim zdaniem, co jest najważniejszym czynnikiem przy wyborze lokalizacji dla instalacji solarnych? Czekamy na Wasze komentarze!

Jeśli potrzebujecie profesjonalnej konsultacji dotyczącej instalacji fotowoltaicznej na Waszym terenie, zachęcamy do kontaktu z nami pod numerem +48 518 618 058 lub wypełnienia prostego formularza, który znajdziesz klikając tutaj.

Aby sprawdzić, gdzie się znajdujemy, wystarczy kliknąć tutaj, a zostaniesz przeniesiony na mapę, gdzie znajdziesz dokładny adres i wskazówki dojazdu. Zapraszamy również do sprawdzenia naszego fanpage.

FOTOWOLTAIKA GDZIE

Najwięcej realizacji instalacji fotowoltaicznych, magazynów energii i pomp ciepła mamy wMikołówOrzesze, Łaziska, Wyry, Ornontowice, Paniówki, Chudów, Katowice, Tychy, Ruda Śląska, Lędziny, Żory, Bieruń, Chorzów, Rybnik, Istebna, Wisła, Żywiec, Będzin, Kobiór, Sosnowiec, Gliwice, Zabrze, Bytom, Siemianowice Śląskie, Mysłowice, Częstochowa, Jastrzębie-Zdrój, Pszczyna i nie tylko…

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
gdzie fotowoltaika
Logo SUNDEK energia - najlepszej firmy OZE w Twoim regionie

Masz pytania?

Napisz lub zadzwoń. Postaramy się odpowiedzieć szybko!

Wyceń instalację!

Zwrot do 100% kosztów na pompę ciepła na śląsku

W ramach projektu możesz uzyskać dofinansowanie (zwrot) na całkowity koszt wymiany starego kotła węglowego na nowoczesną powietrzną pompę ciepła. To rozwiązanie nie tylko zapewni wygodę i ciepło w Twoim domu, ale także przyczyni się do ochrony środowiska poprzez redukcję emisji szkodliwych gazów.

Czytaj więcej »

Wyceń instalację!