SUNDEK Energia - Rozwiązania dla Twojej Niezależności Energetycznej

Budżet programu Mój Prąd 5.0 zwiększony!

Budżet programu Mój Prąd 5.0 zwiększony!

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło znaczący wzrost dostępnych środków w obecnej rundzie rekrutacji programu Mój Prąd 5.0. Kwota przeznaczona na wsparcie uczestników programu, zwanych prosumentami, zostanie niemal podwojona.

W piątej edycji programu Mój Prąd, który stanowi wsparcie finansowe dla prosumentów, zanotowano ogromne zainteresowanie. Na początku drugiej połowy kwietnia bieżącego roku rozpoczął się nabór wniosków, przy czym początkowy budżet wynosił 100 milionów złotych. Ze względu na ogromną liczbę wniosków, Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło zwiększenie budżetu o imponującą kwotę – aż o 400 milionów złotych. Teraz resort ds. klimatu poinformował o kolejnym znacznym zwiększeniu środków finansowych w ramach piątej edycji programu Mój Prąd. Kwota dostępna w budżecie programu Mój Prąd 5.0 zostanie zwiększona o 450 milionów złotych.

Dotacje pochodzące z piątej odsłony programu Mój Prąd mogą być przeznaczone na zakup i instalację różnych rodzajów urządzeń służących do produkcji i przechowywania energii elektrycznej oraz ciepła w domach jednorodzinnych.

Beneficjenci

Wsparcie finansowe w ramach programu Mój Prąd 5.0 jest przyznawane wyłącznie posiadaczom domów jednorodzinnych, którzy rozliczają się z generowanej energii zgodnie z systemem net-billingu lub dostarczą dokumentację potwierdzającą przejście na ten sposób rozliczeń, jeśli wcześniej korzystali z systemu opustów (net-meteringu) dla produkcji energii. Fundusz przydzielił wnioskodawców do trzech grup.

 • Wnioskodawcy, którzy rozliczają wyprodukowaną energię elektryczną w systemie net-billing i dotąd nie otrzymali wsparcia dla mikroinstalacji fotowoltaicznej. Ta kategoria obejmuje prosumentów, którzy złożyli wniosek o przyłączenie mikroinstalacji po 31 marca 2022 roku, oraz tych, którzy wcześniej wybrali system opustów, a następnie zdecydowali się na rozliczenia w net-billingu.
 • Wnioskodawcy rozliczający się z wytworzonej energii elektrycznej w systemie opustów (net-meteringu), którzy dotąd nie korzystali z dofinansowania dla mikroinstalacji fotowoltaicznej i zdecydują się na przeniesienie się na rozliczenia w systemie net-billingu.
 • Wnioskodawcy, którzy rozliczają się z wytworzonej energii elektrycznej w systemie opustów i wcześniej otrzymali wsparcie finansowe dla mikroinstalacji fotowoltaicznej z programu “Mój Prąd”, pod warunkiem że:

a) mikroinstalacja fotowoltaiczna, na którą otrzymano już dofinansowanie została przyłączona i zapłacona w okresie kwalifikowalności kosztów, czyli od 01.02.2020 r.,

b) zmieniono system rozliczania wyprodukowanej energii elektrycznej na tzw. net-billing,

c) do dofinansowania zostanie zgłoszone dodatkowe urządzenie z zakresu urządzeń wskazanych w programie Mój Prąd.

Bonus za przejście na net-billing

Wnioskodawcy z grupy 3, czyli osoby rozliczające się w systemie opustów, które skorzystały już z dofinansowania, a teraz chcą dokupić do swojej instalacji fotowoltaicznej np. pompę ciepła czy magazyn energii, mogą otrzymać bonus w postaci 3 tys. zł. Warunkiem jest przejście na net-billing i zakup dodatkowego urządzenia. 

Dla przykładu – jeśli masz już fotowoltaikę i rozliczasz się w systemie opustów, możesz przejść na net-billing i wziąć dodatkowe 3 000 zł na instalację oraz do 19 400 zł na pompę ciepła. Możesz także zwiększyć swoją dotację dobierając do zestawu magazyn energii (do 16 000 zł) i HEMS (do 3 000 zł).

Maksymalna kwota wsparcia z programu Mój Prąd 5.0 dla wnioskodawców z grupy 3 to aż 41 400 zł.

Na co mogę uzyskać dotację?

Zgodnie z zasadami programu Mój Prąd 5.0, wsparcie finansowe przyznawane na indywidualne urządzenia nie może przewyższyć połowy kosztów zakwalifikowanych inwestycji. Obecnie program oferuje dotacje na następujące rodzaje urządzeń:

1. Mikroinstalacja fotowoltaiczna: 6 000,00 zł (tylko grupa 1 i 2 Wnioskodawców);

2. Mikroinstalacja fotowoltaiczna + urządzenie dodatkowe:

 • 7 000,00 zł (grupa 1 i 2 Wnioskodawców);
 • 3 000,00 zł (grupa 3 Wnioskodawców).
 

3. Urządzenia dodatkowe:

 • Magazyn ciepła/urządzenie grzewcze:
  • Magazyn ciepła: 5 000,00 zł;
  • Gruntowe pompy ciepła – pompy ciepła grunt/woda, woda/woda: 28 500,00 zł;
  • Pompa ciepła powietrze/woda o podwyższonej klasie efektywności energetycznej: 19 400,00 zł;
  • Pompa ciepła powietrze/woda: 12 600,00 zł;
  • Pompy ciepła typu powietrze/powietrze: 4 400,00 zł
 • Magazyn energii elektrycznej: 16 000,00 zł
 • System zarządzania energią HEMS/EMS: 3 000,00 zł
 • Kolektory słoneczne c. w. u.: 3 500,00 zł

Do kiedy?

Przyjmowanie wniosków w ramach programu Mój Prąd 5.0 potrwa do 22 grudnia bieżącego roku lub do wyczerpania dostępnego limitu środków programu, który aktualnie wynosi 950 milionów złotych. Zgodnie z informacjami dostarczonymi przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), do dnia dzisiejszego otrzymano ponad 49,9 tysiąca wniosków o dofinansowanie, na łączną sumę 468 milionów złotych.

Jak złożyć wniosek?

Zaczynamy od przygotowania elektronicznych wersji niezbędnych dokumentów, m.in.:

 • potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia o przyłączenie mikroinstalacji fotowoltaicznej do sieci elektroenergetycznej wydane przez Operatora Sieci Dystrybucyjnej lub zaświadczenie potwierdzające rozliczanie się wnioskodawcy za wytworzoną/pobraną energię elektryczną na zasadach systemu tzw. net-billing,
 • faktury lub paragony imienne za dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznej,
 • potwierdzenie dokonania płatności za wszystkie elementy zgłoszone do dofinansowania w pełnej wysokości dołączonej faktury,
 • zaświadczenie Operatora Sieci Dystrybucyjnej potwierdzające datę przyłączenia mikroinstalacji fotowoltaicznej do sieci energetycznej,
 • dokument potwierdzający numer rachunku bankowego Wnioskodawcy,
 • protokół odbioru prac od wykonawcy lub oświadczenie Wnioskodawcy dotyczące samodzielnego montażu dodatkowych elementów (np. magazyn ciepła),
 • karta produktu i/lub etykieta energetyczna – karta produktu i/lub etykieta energetyczna.
 
Po zebraniu wszystkich wymaganych dokumentów, wniosek do programu można złożyć online za pomocą Generatora Wniosków o Dofinansowanie. Należy pamiętać, że do założenia konta w GWD konieczne jest posiadanie profilu zaufanego.

Jak długo czeka się na pieniądze z programu Mój Prąd?

Przewidywany termin rozpatrzenia wniosku to 90 dni od daty złożenia. Może się jednak okazać, że ze względu na duże zainteresowanie, termin ten zostanie wydłużony.

Jak myślisz, jakie inne kroki mogą zostać podjęte, aby jeszcze bardziej popularyzować energię odnawialną w naszym kraju? Czekamy na Twoje pomysły i sugestie w sekcji komentarzy!

Zachęcamy do kontaktu pod numerem +48 518 618 058 lub wypełnienia prostego formularza, który znajdziesz klikając tutaj.

Aby sprawdzić, gdzie się znajdujemy, wystarczy kliknąć tutaj, a zostaniesz przeniesiony na mapę, gdzie znajdziesz dokładny adres i wskazówki dojazdu. Zapraszamy również do sprawdzenia naszego fanpage.

mój prąd

Najwięcej realizacji instalacji fotowoltaicznych, magazynów energii i pomp ciepła mamy wMikołówOrzesze, Łaziska, Wyry, Ornontowice, Paniówki, Chudów, Katowice, Tychy, Ruda Śląska, Lędziny, Żory, Bieruń, Chorzów, Rybnik, Istebna, Wisła, Żywiec, Będzin, Kobiór, Sosnowiec, Gliwice, Zabrze, Bytom, Siemianowice Śląskie, Mysłowice, Częstochowa, Jastrzębie-Zdrój, Pszczyna i nie tylko…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
fotowoltaiki dofinansowanie 2024 odnawialne źródła energii
Logo SUNDEK energia - najlepszej firmy OZE w Twoim regionie

Masz pytania?

Napisz lub zadzwoń. Postaramy się odpowiedzieć szybko!

Wyceń instalację!

Zwrot do 100% kosztów na pompę ciepła na śląsku

W ramach projektu możesz uzyskać dofinansowanie (zwrot) na całkowity koszt wymiany starego kotła węglowego na nowoczesną powietrzną pompę ciepła. To rozwiązanie nie tylko zapewni wygodę i ciepło w Twoim domu, ale także przyczyni się do ochrony środowiska poprzez redukcję emisji szkodliwych gazów.

Czytaj więcej »

Wyceń instalację!